İnsan çözümleri sizinle
İçeriğe git
DiSCPROFiL YARDIMCI KAYNAKLAR        
Kariyer Gelişimi                                                                                                                
DISC ile Kariyer  Planlama
Önceki bölümlerde daha çok çalışanların  işe alımı veya değerlendirilmesine ilişkin  olarak, DISC'in nasıl kullanılacağını  gördük.
Bununla birlikte, kurumsal arena dışında,  DISC kişisel gelişime de yani kişilerin  kariyer gelişimlerine deyardımcı olur.

Bir kişinin DISC grafikleri  serisi, ideal bir iş profiliyle  karşılaştırılır
                                                                                                              

Önemli Not
Bir kişinin kariyeri hakkında aldığı kararları etkileyecek çok sayıda faktör vardır. Sadece DISC ile kesin bir karara varılması beklenmemelidir. DISC, belirli bir kariyer yolunun o kişiye uygun olup olmadığına karar verirken iyi bir rehber olabilir.
Ayrıca, DISC sonuçları yaklaşık on altı yaşın altındaki gençler için daha az güvenilir olma eğilimindedir çünkü bu yaştan önce davranış eğilimleri kararlı bir forma ulaşmamış olacaktır. Yine de bu durum kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir

Yüzlerce olası eşleşmeyi içeren bu tür karşılaştırmalar, DISC’in manuel kullanımlarında pratik olmayacaktır. Bu tür eşleştirmeler için otomatik DISC uygulamaları yapılmalıdır. Kişilerin kendileri için hiç düşünmemiş oldukları kariyer yolları görmelerinde çok etkili bir yoldur. Bir kariyer kararı verildikten sonra, DISC, özgeçmişe eklenerek başvuru yapılan işe ne kadar uygun olduklarını belirtmelerine imkan yaratacaktır. Hatta tam bir DISC profilinin cv’nin ekine konulması çok fayda sağlayacaktır.

DISC ile Kariyer Rehberliği

DISC'in kariyer gelişimi için kullanılması, işe alım veya değerlendirme senaryolarında görülen süreçle benzer bir süreçtir. Bir kişinin DISC grafikleri serisi, belirli bir kariyer için ideal bir iş profiliyle karşılaştırılır ve iki stil arasındaki eşleşmenin yakınlığı, bireyin stilinin ilgili kariyere ne kadar uygun olduğuna dair önemli göstergeler verir.

Bu uygulama, iki veya üç olası kariyer yolu arasında karar verilmesi durumunda uygun bir yöntem olsa da, kişinin hedefleyeceği kariyer yolu hakkında hiçbir kararı yoksa, bu uygulama pratik olmayacaktır. Örneğin, lise veya üniversiteden yeni mezun olmuş kişilerde çok sayıdaki kariyer yollarının kendilerine uygunluğunu görmeleri için çeşitli meslek gruplarını temsil eden meslek profilleri çalışmasına ihtiyaç vardır.
0216 594 50 90 Pzt - Cma 09:00-17:00
İçeriğe dön