İnsan çözümleri sizinle
İçeriğe git
DiSCPROFiL YARDIMCI KAYNAKLAR        
"D" Stili Dominance                                                                        
Sonuç odaklı, Sorun Çözen, Güçlü iradeli
D Stiline sahip kişiler, istenilen sonuçları gerçekleştirmek için zorlukların üstesinden gelerek, çevrelerini şekillendirmek için uğraşırlar.
Kazanmak ister, rekabet ve başarı onu motive eder. Önceliğinde zorlu işler vardır, kendiliğinden harekete geçer ve sonuca hızlı bir şekilde ulaşır. Sözünü esirgemez, talepkardır, baskıcıdır, güçlü iradelidir, durumdan görev çıkarır, hızlı tempoludur ve kendine güveni yüksektir.


Diğerleri hakkında pek fazla duyarlı değildir, sabırsızdır ve şüphecidir. Başarısızlıktan, gücünü yitirip savunmasız görünmekten ve avantajlı durumunu kaybetmekten çekinir. Uzmanlığı, dinamizmi, zorlu işeri, somut sonuçları, ve kişisel özgürlüğünü önemser, bunlara değer verir.
Düşük "D" tereddütlü davranışlar sergiler, karar vermekte temkinli davranır. Uysaldır, çatışmaya girmemek için manevra yapmaya meyillidir. Talep etmeden kendi değerinin fark edilmesini bekler. Etrafındakilere yardımcı olmaktan hoşlanır.


...bağımsızlık ve şartlara
rağmen başarılı olma
arzusu vardır


Egemenlik Kurar

Kendine güvenli: Bağımsız hareket etmekten hoşlanır, nadiren çevresinden yardım ya da destek arar.

Rekabetçi: Zorlu ve başarılması güç işlerle motive olur. Başarı elde etmek için özellikle diğerleri ile rekabet halinde olmaktan hoşlanır.

Hırslı: Başladığı işi bitiresiye kadar uzun saatler çalışmaktan yorulmaz. Önüne çıkan engeller onun için halledilmesi gereken işlerdir.
Kararlı: Risk içermesine rağmen sonuca bir an önce ulaşmak için hızlı kararlar alır. İstediği sonucu elde edene kadar yeni yöntemler deneyerek ilerler.

Lider: Onun bağımsızlık tercihi ve dürüst tutumu, bu tür insanların liderlik rolleri için doğal bir yeteneği olduğu anlamına gelir.


DiSCPROFiL YARDIMCI KAYNAKLAR        
"D" Stili Dominance                                                                                
"D" Özellikleri

D'nin bağımsızlık ve kişisel sorumluk anlayışı, onu hareket alanı geniş olan işlere doğru yöneltir. Ayrıca, destek için diğer insanlara güvendiği veya çok fazla kontrole maruz kaldığı durumlardan kaçınma eğilimi gösterir.

"D" Stili, genellikle bir  yönetici için, özellikle belirleyici eylem ve net bir yönlendirme gerekli olduğunda faydalı bir özelliktir. Bu davranışsal özelliği D'leri sürekli etkili liderler yapmasa da, kişiliğinin bu tür temel özelliklerinin liderlik sorunları ile iyi başa çıktığını unutmamak gerekir.
"D" Stili genellikle bir
yönetici için, özellikle
belirleyici eylem ve net bir
yönlendirme gerekli
olduğunda faydalı bir
özelliktir

                                                                                                                 

Genellikle "D" Dominance ile ilişkilendirilen başka bir rol de doğrudan satışlardır. D'nin kişilik özellikleri, ona güçlü bir adım atma gücü verirken, diğer türlerin oldukça rahatsız edici bulduğu durumlarda satışları kapatma esnekliği verir. Bu, özellikle "D" kişilik özelliklerinin "I" kişilik özellikleri ile birleştiğinde oldukça etkilidir. “DI” Kararlı ve azimli bir kişinin yanındaki, ikna yeteneği güçlü bir kişiyi temsil eder. Yani iki güçlü özelliğin aynı kişilikte bir araya gelmesi anlamındadır.
"D" Stili

Aşağıda, bir D'nin gerçek hayatta sık karşılaşılan durumlarda nasıl hareket edeceği veya tepki vereceğinin örnekleri yer almaktadır.

Karar Verme  

D'ler genellikle 'karar verici' olarak tanınırlar, ancak bu stildeki kişiler tüm seçenekleri veya olası sonuçları değerlendirmek için zaman ayırmak yerine hızlı bir karar vermeyi ve potansiyel olarak risk almayı tercih edecekleri anlamına gelir. En azından, bu tutum başka bir kişilik faktöründen etkilenmemiş tipik bir "D" yaklaşımıdır.

Ek kişilik özellikleri resmi değiştirebilir, örneğin, "C" kişilik özelliklerinden etkilenen "DC", bir kararı etkileyen detaylarla ilgilenme eğiliminde olacaktır.
İlerisini Planlama

D'ler, hiyerarşi veya detaylı planlama gerektiren işlerle doğal olarak uyumlu değillerdir. Karar verme yaklaşımlarında gördüğümüz gibi, bu stildeki kişiler içgüdülerine uymayı tercih eder ve alternatif bir fırsat görürlerse, planlı bir
eylem planını göz ardı etmeye hazır olurlar.

Çatışma Yönetimi

D'ler ödün vermeyen kişiliklerini yaşama eğilimindedirler ve gerektiğinde diğer insanlarla yüzleşmekten korkmazlar. Bu nedenle, onları sıklıkla başkalarıyla çatışma içinde bulabiliriz ve bu anlaşmazlıkları çözmek zor olabilir. İyi bir avantaj elde etmeden uzlaşmayabilirler. Bu süreçte aşırı baskıcı ve ödün vermeyen sert tavırları ile etrafındakileri hırpalamaktan ve kırmaktan çekinmeyebilirler.
0216 594 50 90 Pzt - Cma 09:00-17:00
İçeriğe dön