İnsan çözümleri sizinle
İçeriğe git

Mutlu iş yaşamının sırrı, kişiliğinize uygun mesleği seçmenizdir.
Mutlu bir iş yaşamının sırrı, kişinin kendini doğru tanıması ve var olan güçlü yönlerine uygun bir meslek seçmesinde yatar. Eğer sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız çalıştığınızı anlamazsınız. Bununla beraber size çokta uygun olmayan bir meslek seçmiş ve değişiklik yapmak istemiyorsanız, mesleğinde daha huzurlu olunmasını sağlayacak beceri ve özellikleri doğru tespit ederek onları geliştirmek için çalışabilirsiniz.

Meslek ile kişilik özellikleri arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Kendi kişiliğine uygun mesleği seçen bireyler yaptıkları işten daha fazla haz alırlar ve başarılı olurlar. Dolayısıyla kişiliğiniz hakkında ne kadar doğru bilgiye sahipseniz, hangi mesleklerin size daha uygun olduğunu da o kadar iyi bilirsiniz.


Meslek Seçimi Kişiliğin Bir İfadesidir
Her mesleğin kendine has gerektirdiği bazı kişilik özellikleri vardır. Örneğin “cerrah” olmak isteyen birinin kandan ve ölümden korkmaması, alışılmadık manzaralar karşısında soğukkanlı ve gerçekçi olması gerekir. Avukat ya da politikacı olmak isteyen biri eğer ikna gücü yüksek, dışa dönük, insanlarla devamlı ilişkide olan girişimci niteliklere sahipse bu işleri zevkle ve başarılı bir şekilde yürütme ihtimali çok daha fazladır. Pilotların ise soğukkanlı ve duygusal açıdan dengeli kişiler olması beklenir. Yardımsever olmayan ve fazlasıyla içe dönük birinin hemşirelik mesleğinde başarılı olmaması da bizi pek şaşırtmayacaktır. Tüm bu örnekler bize mesleki doyum ve başarıda kişiliğin önemini bir kez daha hatırlatır.


Kendinizi tanıyın. Sizi  başarı ve mutluluğa taşıyacak kararları kendiniz alın!
Kişilik özellikleri belirli meslekler için başarının anahtarıdır. Elbette her insanın kişiliği eşsizdir ve burada her farklı kişilik özelliğine uygun tüm meslekleri sıralamak olası değildir. Ancak bazı genellemeler yapılabilir ve bu genellemeler yukarıda bahsedilen bireysel farkındalık ile birleştirildiğinde yol gösterici olabilir. Yapılan araştırmalar kişilik ve çalışma şartları arasında optimal bir uyum sağlandığında, kişilerin daha verimli olduklarını gösteriyor. Aynı şekilde, kişiliğin işin yapısı ile uyuşmadığı durumlarda ise kişiler düşük yaşam memnuniyetinden şikayet ediyorlar.
DiSCProfil Stilleri insan davranışların kırk farklı boyutta incelendiği bir tipoloji çalışmasıdır. Meslekler ve iş ortamları da aynı şekilde sınıflandırılabilirler. Kendi tiplerine uygun meslekleri seçen kişiler, büyük bir olasılıkla yaptıkları işlerde ve çalışma hayatlarında daha mutlu ve başarılı olacaklardır.

0216 594 50 90 Pzt - Cma 09:00-17:00
İçeriğe dön