İnsan çözümleri sizinle
İçeriğe git

DISC ile Doğru Adayı Bulun
DISC, pek çok alanda kullanılabilen bir araçtır ancak en çok işe alım süreçlerinde kullanılır. Aslında, çoğu insan DISC sistemlerini sadece bir işe alım aracı olarak görür. Bu bölümde, işe alımda DISC'in dört popüler ve etkili uygulama  alanını ve avantajlarını ele alacağız.

DISC ile İşe Alımı Kolaylaştırın
Online Anket ve Profil Raporu Çok sayıda adayın işe alım süreçlerini  organize etmek çok kolay değildir. DISC ile çok sayıda adaya aynı anda ve kısa sürede online olarak ulaşabilir, adayların profil anketlerini istedikleri zaman doldurmalarına ve her profil tamamlandığında size anında ulaşılabilmelerine olanak sağlar.

Aday Veri Tabanı
DISC tabanlı bir aday veri tabanı oluşturmak, açık pozisyonlara uygun profilleri bulmayı kolaylaştırır.

Görev-Aday Eşleştirme
Açık pozisyonun “Görev Analizi”ni yaptıysanız, aday profilleri ile eşleştirme süreci çok hızlı tamamlanacak ve işe alım sürecinizi çok kolaylaştıracaktır.

Kısa Liste Hazırlama
Ülkemizde iş ilanlarına yüzlerce hatta binlerce başvuru yapılabilmektedir. Başvuran her aday ile görüşmenin imkansız olması bir yana her başvuruyu incelemek dahi çoğu zaman mümkün olmamaktadır. “Görev Analizi” ne uygun profilleri kısa listeye almak ve bu liste üzerinden aday inceleme ve görüşmelerini yürütmek DISC'in en büyük kolaylığıdır. Ancak yine hatırlatmak gerekir ki,  DISC'in tecrübe ve eğitim  gibi önemli kriterleri ele alma imkanı yoktur.

Mülakat
DISC in en güçlü kullanımlarından biri, görüşmeciye görüşme boyunca yardımcı olmasıdır. Bir adayın profilinin DISC yorumu, normal bir görüşme sürecinde ortaya çıkmayacak olası sorunlu alanları ortaya çıkarabilir ve dikkat çekerek daha detaylı araştırma yapılmasına imkan verebilir. Ayrıca, belirlenmiş işlere göre ve adayların DISC profillerine göre oluşturulmuş davranışsal sorularla mülakat sürecine destek sağlanabilir. DISC ayrıca, görüşme sürecindeki iletişimi geliştirmeye yardımcı olabilir. Görüşmecinin aday hakkında DISC profiline hakim olması, adayı motive edecek alanlardan haberdar olmasını ve görüşme sürecini daha rahat yönetmesini sağlayacaktır.

Başvuruları Reddetme
Günümüzde az kullanılmasına rağmen, popülaritesi gün geçtikçe artan bir uygulamadır. Uygun olmayan adayların reddedilmesini kolaylaştırmak için “Görev Analizi"ne uygun “Aday Profili” karşılaştırması kullanılmaktadır. Bazı kuruluşlar artık reddedilme gerekçeleriyle ilgili net bir fikir veren ve kariyerlerinin daha da gelişmesinde onlara rehberlik eden ret mektuplarında DISC raporlarına yer vermektedir. Bu olumlu yaklaşım, yalnızca uygun olmayan adayların hayal kırıklığına uğramamasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda kurum algısını da olumlu yönde arttırabilir.




0216 594 50 90 Pzt - Cma 09:00-17:00
İçeriğe dön