İnsan çözümleri sizinle
İçeriğe git

Sosyal Mesafe Aile Bağlarını Güçlendirebilir mi?

DiSC Kişilik Envanteri
Yayınlanan tarafından Barış AK içinde Aile · 8 Nisan 2020
Tags: Sosyalmesafe

Sosyal Mesafe Aile Bağlarını Güçlendirebilir mi?

İşte! Size “Evde Kal” çağrısına uyarken, aynı zamanda aile bağlarımızı güçlendirmenin kolay uygulanabilir 5 yolu. Geleneksel bir Türk ailesinde aile üyelerin kendi arasında doğal bağları da vardır. Bu durumda kendimize sormamız gereken doğru soru; “Birlikte geçirdiğimiz zamandan nasıl faydalanıyoruz?” olmalı.

Geçtiğimiz birkaç hafta endişe, kaos ve sorularla dolup taşan yeni gelişmelerin kafa karıştırıcı bulanıklığını netleştirmeye çalışarak geçti.Kesin olan bir şey var ki bazı şeyler eskisi gibi olmayacak ve hepimiz yakın gelecek için “yeni bir normale” doğru sürükleniyoruz. Bununla birlikte işin güzel bir yönü, aile kavramı yanlışlıkla da olsa tekrar daha ön plana geldi.
 
Pandeminin günlük hayatımızı bu kadar etkilemediği günlerde çiftler ve aileler birbirlerine kaliteli zaman ayırabilmek için özel bir çaba sarf etmek zorunda kalıyorlardı. Oysaki şimdi Coronavirus COVID-19'un yeni türü, işletmeleri, restoranları ve ibadet yerlerini bile kapattıracak şekilde içimize pervasızca sızdı ve artık her günümüzü içine sıkıştığımız evde ailemizle birlikte geçirmek zorunda kaldık.
 
Şaşkınlığı üzerimizden attıktan ve “evde kal çağrısına” uyum sağladıktan sonra, bu duraklamanın en yakınlarınızla bağlarınızı güçlendirmek için size sunduğu fırsattan yararlanacak mısınız?
 
Sıkıntı ve içeri tıkılmış olmanın yarattığı stres ile başa çıkabilme bugünlerde herkesin gündeminde. Eşini görmediğimiz bir “evde kal” çağrısı bizi evde pijamayla daha uzun tuttuğu için, çocukların odasını, arka balkonu, mutfak dolaplarının altını daha önce hiç olmadığı gibi keşfetmemizi istedi. Evde, iş video konferansı yapabilir, sosyal medyada arkadaşlarının resimlerini beğenebilir, whatsApp gruplarından Coronavirus gelişmelerini takip edebilir veya dolapların içlerini yeniden düzenleyebilirsiniz. Emin olun bunların hiç birisi en yakınlarınız ile ilişki bağlarınızı daha sıkı, daha samimi ve daha fazla kavramayacaktır.
Neyse ki :) bu zorunlu mola sonsuza kadar sürmeyecek, o halde neden bunu bir fırsata çevirip en yakınlarınızla ilişki bağlarınızı güçlendirmek için kaliteli zaman geçirmeyi denemiyorsunuz. İster sıcak birkaç dakikayı birlikte geçirmiş olun, isterse 50 yıldan fazla birlikte yaşamayı başarmış olun, ilişkilerde her zaman gelişmeye açık bir yerler vardır. İşte! size İlişki bağlarımızı güçlendirmenin kolay uygulanabilir 5 yolu.
 
 
1. Birlikte Yemek Pişirmek
Mutfak dolaplarını karıştırın, Eski yemek kitaplarını ortaya çıkarın veya büyükanneden nefis böreklerinin tarifini telefonda alın. O da bu izolasyon günlerinde sizin sesinizi duymaktan çok memnun olacaktır. O az kullandığınız yemek takımlarını çıkarın. Fırında bir şeyler pişirin. Tatlılar, özellikle çikolatalı olanlar, damak zevkini tatmin etmekten daha fazlasını yaparlar ve endorfinleri serbest bırakırlar. Kendimizi iyi hissettirmek için kimyasallar salgılarlar. Birlikte yemek pişirmenin bir başka yan etkisi de beraberinde doğal olarak gelen sohbettir.
 
2. Akşam Yemeği için Birlikte Oturmak (cep telefonları olmadan)
Pek çok evde, akşam yemeği vakti yoğun programlara, sporlara, sosyal aktivitelere, kurban edilir. Oysaki herkes yemek yer ve salonlarımızda pek kullanmadığımız yemek masalarımız var. Salondaki masanın etrafında sohbeti yemek ile birleştirmek, birlikte vakit geçirmenin en iyi ve en rahatlatıcı yoludur. Yemek masasının etrafında haberleri konuşup ve görüşleri tartışabilir, dünya olaylarıyla ilgili sesli endişeleri paylaşabilir, sevdiklerinize destek verebilir ve dua edebiliriz. Birlikte yenilen akşam yemekleri oldukça tatmin edici ve güven verici olacaktır.
  
3. Birlikte Masa Oyunları Oynamak
Evimizde, birlikte büyüdüğümüz masa oyunlarını kaldırdığımız yerlerinden çıkaralım. İddialı bir Tavla turnuvası, Monopoly, ve hatta Tombala tatlı bir rekabetle birlikte yakınlaşmamızı sağlar. Tüm bunlar için acaba artık kimin vakti var? Şimdi hepimiz için var gibi görünüyor.
 
4. Birlikte bir şeyler yapmak
El sanatları yapın, yeni bir oyun yaratın, dans edin, çiçek dikin, hatta evcil hayvanınızın Lego heykelini yapın. Bunlar için elinizdeki parlayan ekranlara yapıştırılmış gözler gerekmiyor. Şunu kabul edelim ki, günümüzde hepimiz ekranlı cihazlarla etkileşimde bulunmaktayız. Bu şekilde çalışıyoruz, öğreniyoruz, medya alıyoruz, sosyalleşiyoruz ve oyun oynuyoruz. Sadece başparmağınız yerine ellerimizi hatta kollarımızı ve tüm bedenimizi kullanarak birlikte terlemeye değer. Ekrandan uzaklaşmak için biraz acele edin.
 
5. Kişiliğinizi Birlikte Öğrenmek
Son olarak, kendiniz ve sizinle birlikte yaşayan insanların davranış biçimleri hakkında bilgi edinmek için DISC kişilik sistemini kullanın. Davranışsal özellikleriniz nelerdir? Güçlü ve gelişmeye açık alanlar her biriniz için nasıl farklı? Stres ve baskı altında davranışlarınızdaki değişiklikler nelerdir?
DISC anketini grup olarak almak, evdeki herkesin katılabileceği, sonuçlarınızı birbirinizle paylaşabileceğiniz ve üzerinde sohbet edebileceğiniz bir etkinliktir. Hepsinden iyisi, evde içeri tıkılmışken birbirinizin sinirine dokunmaktan kaçınmak için yakınlarınızın raporlarında okuyacağınız bilgileri kullanabilirsiniz. “Kırmızı Düğme” her birimiz için farklıdır, ancak sonuç aynıdır. Kötü bir ruh halini tetikler. Özellikle de böyle stresli, belirsiz zamanlarla uğraşırken. Bir evdeki kötü ruh halleri de viral olabilir. Ayrıca “Kırmızı Düğme” artan stress altında daha hassastır.
Aile bireyleriniz, ev veya oda arkadaşlarınız buradan DISC kişilik stillerinizi keşfetmek için bir DISC değerlendirmesi yapabilir (ipucu: kişiliğiniz ve davranış özellikleriniz hakkında 10 sayfadan fazla bilgi edinmek 10 dakikadan az sürer). Stres zamanlarında ortaya çıkan davranışlarınızı ve diğerlerinin davranışlarını tanımak için DISC stillerinizi karşılaştırın. DISC kişilik sistemini, yeni bir dil öğrenmede grup çalışması olarak düşünün. DISC, birbirini anlamanın basit bir yolu olarak kabul edilen evrensel davranış dilidir.

Mevcut karantina durumunu kendimiz için ekstra bir faydaya dönüştüreceksek bunu hepimiz birlikte yapacağız. Bu ani, öngörülemeyen duraklamayı daha iyi ilişkiler, güçlendirilmiş aile bağları oluşturmak için bir fırsat olarak kullanırsak, bize dayatılan “yeni normali” bizim için yaşanacak daha iyi bir dünyaya dönüştürebiliriz.
 


Henüz inceleme yok.
0
0
0
0
0
0216 594 50 90 Pzt - Cma 09:00-17:00
İçeriğe dön