İnsan çözümleri sizinle
İçeriğe git

Bireysel Farkındalık yaratmak
Kendisiyle ilgili bilmediği bir şeyleri öğreneceği düşüncesi büyük bir merak ve korku yaratır insanda. Bu tür duyguların yaşanması insanoğlunun kendisinden sakladığı bir şeylere sahip olduğunun farkında olmasından kaynaklanır.
Yazar: Fettah Güventürk

Bireysel Farkındalık, bir insanın fiziksel özelliklerini, duygularını, düşüncelerini, istek ve gereksinimlerini, güçlü ve zayıf yönlerini, amaç ve değerlerini, yeteneklerini ve becerilerini tanıması ve bunların farkında olması ve bunları doğru değerlendirmesi ile ilgilidir.

Kendisini iyi tanıyan bir insan yaşayacakları karşısında neler hissedeceğini, neler düşüneceğini ve nasıl davranacağını yaşanacağa yakın öngörebilir.

Neden Bireysel Farkındalığı geliştirmeli ?
Bireysel Farkındalık Duygusal Zeka niteliklerinden biri ve başarıya ulaşmada önemli bir faktördür. Bireysel farkındalık oluşturmak ne istediğinizi oluşturmanın ilk adımıdır. Bu farkındalık dikkatinizi nereye yoğunlaştıracağınızı, duygularınızı, tepkilerinizi, kişiliğinizi ve davranışlarınızı yönlendirir. Hayatta nereye gideceğinizi belirler.

Kendinizi iyi tanıdığınızda bir ökenin veya hayal kırıklığının duygusal tepkisi içersindeyken, bu duygunuzu kuvvetlendirecek birçok düşünce ve tahrik edici unsurların farkına varabilirsiniz. Bu Bireysel Farkındalık seviyesi düşüncelerinizin ve duygularınızın sizi nereye sürüklediğini görmenizi sağlar. Ayrıca duygu, düşünce ve davranışlarınızı kontrol edebilir ve bu sayede hayatınızda istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi, duygularınızı, kelimelerinizi ve davranışlarınızı kontrol edebilecek beceriye sahip olana kadar, hayatınızın akışında istediğiniz değişiklikleri yapmakta zorlanacaksınız.

Kendini iyi tanıyan bireyler düşüncelerinde ve yorumlarında değişiklik yapabilir. Zihninizde yorumlarınızı değiştirmek, duygularınızı değiştirme imkanı verir. Bu sayede duygusal bir tepkinin veya yıkıcı bir davranışın öncesinde düşünce sürecinizde doğal bir şekilde daha doğru seçimler yaparsınız.

İlişkilerde Bireysel Farkındalık
İlişkileri yürütmek duygusal karmaşa oluşana kadar kolaydır. Bu durum gerek iş hayatında gerekse özel hayatta da aynıdır. Tutum ve davranışları yönetmek, onları düşünce ve duygu ele geçirmeden erken aşamada yakaladığımızda daha kolaydır. Zihninizdeki ve davranışlarınızdaki değişim bireysel farkındalığınızı artırdıkça basit ve kolay adımlara dönüşecektir. Zihninizde yorumlarınızı değiştirebildiğinizde duygularınızı ve ilişkilerinizin duygusal kalitesini değiştirebilirsiniz.

Düşünce ve davranış kalıplarınız hakkında net bir anlayışa sahip olmak diğer insanları anlamanıza yardımcı olur. Bu empati becerisi daha iyi kişisel ve profesyonel ilişkiler kurmayı kolaylaştırır ve bu sayede hayatınızı tamamıyla yeni fırsatlara açarsınız.

DiSCProfil ile Bireysel Farkındalık geliştirmek
DiSCProfil raporları kişinin güçlü, zayıf yönleri, düşünme sistemi, motivasyon ve duygular da dahil olmak üzere kendisi hakkında net bir algı yaratır. Bu raporlar ayrıca diğer insanlar hakkında da bilgi sağlar. Onların sizi nasıl  algıladıklarını, sizin onlara karşı tutumunuzu ve tepkilerinizi anlaşılır hale getirir.

Bireysel Farkındalık kişiliğinizin ve davranışlarınızın detayları üzerinde yoğunlaşarak yapılacak pratik uygulamalar ile geliştirilir. Bireysel Farkındalık geliştirmeyi öğrenmeyi dans etmeyi öğrenmek gibi düşünebilirsiniz. Dans etmeyi öğrenirken dikkatimizi ayağınızın nereye doğru ve nasıl hareket edeceğine, ellerimizi koyduğumuz yere, vücudumuzun duruşuna yoğunlaştırırız. Zemine, partnerimizin yaptıklarına, müziğe, ritme diğer dans edenlere dikkat etmemiz gerekir. Bireysel farkındalık ve Tango pratik yapılarak geliştirilir.

0216 594 50 90 Pzt - Cma 09:00-17:00
İçeriğe dön